Czy podczas okresu ginekolog może wykonać badanie ginekologiczne?

Doctor and Patient sitting on the desk .

Stosunkowo często występującym dylematem wśród kobiet mających zaplanowaną wizytę u ginekologa jest kwestia jej odbycia (lub nie) w czasie miesiączki.

Czy można wykonać badanie ginekologiczne podczas okresu?

Możliwość wykonania badania ginekologicznego w czasie krwawienia związanego z cyklem miesiączkowym jest uzależniona od przypadku konkretnej pacjentki. Jeśli odwiedziny u ginekologa miały mieć charakter wyłącznie profilaktyczny, to najlepiej będzie je przełożyć. Jeśli jednak chciałyśmy zgłosić się na odwiedziny w gabinecie ginekologicznym ze względu na niepokojące dolegliwości, które podejrzewamy, że mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, to jak najbardziej należy udać się do lekarza.

Wizyta u ginekologa podczas okresu

Udając się do ginekologa w czasie okresu, warto już na samym początku uprzedzić lekarza o problem związanym z naszą wizytą. Przeprowadzi on wtedy tzw. wywiad lekarski, czyli wypyta nas o dokuczające nam objawy i postara się określić przybliżoną diagnozę. Na jej podstawie (jeśli uzna, że zagrożenie dla zdrowia jest odpowiednio duże) może wykonać badanie mimo wszystko. Nie bądźmy jednak zdziwione, jeśli werdyktem ginekologa będzie przełożenie wizyty na kolejny termin. W przypadku, gdy nie ma podstaw do przeprowadzenia badania od razu za wszelką cenę, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie go po zaprzestaniu krwawienia.

Składają się na to bowiem dwa elementy. Pierwszym z nich jest kwestia komfortu – zarówno pacjentki, jak i lekarza. Badanie w gabinecie ginekologicznym podczas miesiączki może stanowić jedynie źródło niepotrzebnego stresu i wstydu. Dobry lekarz nie powinien mieć co prawda jakiegokolwiek problemu z jego wykonaniem, ale bez wątpienia wolałby je przeprowadzić w standardowych okolicznościach.

Druga sprawa to przede wszystkim precyzja wykonywanych badań. Jak można się domyślić, przeprowadzenie rzetelnej cytologii to podczas okresu spory kłopot. Jednak na niej problemy się nie kończą – badanie takie jak USG piersi również nie powinno być wykonywane w czasie miesiączki i najlepiej będzie zaczekać z jego przeprowadzeniem do końca cyklu menstruacyjnego.

Przygotowanie do wizyty

Fundamentalnym elementem podczas przygotowania do wizyty u ginekologa jest zachowanie należytej higieny. Zwykle jest to realizowane przez umycie się pod prysznicem, choć w tych specyficznych okolicznościach może okazać się niewystarczające i warto rozważyć przeprowadzenie dodatkowej toalety okolic intymnych przed samym wejściem do gabinetu. Drugą kwestią, również związaną z naszą wygodą i komfortem jest wybór odzieży. Powinnyśmy sięgnąć po luźne ubrania, z których ściągnięciem nie będzie problemu – nawet jeśli nie jesteśmy pewne, czy ginekolog uzna przebadanie nas za konieczne.