Koniec historii

Wiedza na temat całego otaczającego nas świata jest niesamowicie ważna dla właściwie każdego z nas. Patrząc na aktualnie wydarzenia w świecie polityki czy gospodarki nikt chyba nie ma już wątpliwości co do tego, że hasła mówiące o „końcu historii” były zwyczajnie niesłuszne; historia nie tylko się nie skończyła, ale gna do przodu prawdopodobnie znacznie szybciej, niż kiedykolwiek wcześniej. Z tego też powodu każdy człowiek powinien przynajmniej trochę interesować się najważniejszymi wydarzeniami zarówno ze swojego kraju jak i z całego świata. Żyjemy w czasach, kiedy dostęp do tego typu informacji jest tak łatwy, jak jeszcze nigdy w historii ludzkości. Za pośrednictwem internetu możemy natychmiast dowiadywać się o wydarzeniach które mają miejsce na drugim końcu świata, nie mówiąc już o tym, że błyskawicznie znajdziemy tu również potężną wiedzę na właściwie każdy interesujący nas temat. Tym bardziej nigdy nie przestanie zadziwiać mnie fakt, że obecnie stosunkowo niewielu ludzi rzeczywiście interesuje się tym, co dzieje się dookoła nich. Polityka? Nudy, nie obchodzi mnie to. Wojny? Dzieją się gdzieś daleko, przecież nas to nie dotyczy. Kryzysy finansowe? Przecież w Polsce nie ma kryzysu, więc czym się przejmować? Takie podejście jest jednak poważnym błędem.

Na samym początku pragnę zwrócić uwagę na to, że brak zainteresowania otaczającym nas światem czyni z nas po prostu bardzo nudnych ludzi. Jasne, jest to dość drugorzędna sprawa, ale jestem pewien, że prędzej czy później każdy taki człowiek znajdzie się w sytuacji, kiedy zwyczajnie będzie się wstydził tego, że nie ma nic do powiedzenia na jakikolwiek ważny temat. Co więcej, nie trzeba wcale poświęcać całych godzin każdego dnia na to, aby móc po prostu dobrze orientować się we wszystkich aktualnych wydarzeniach. Jeśli ktoś chce stale poszerzać swoje horyzonty to wystarczy prosty nawyk przeczytania jednego czy dwóch artykułów informacyjnych dziennie; po pewnym czasie coś takiego sprawi, że zyskamy znacznie szersze spojrzenie na wszystkie dziejące się akurat wydarzenia.

Aby móc w pełni rozumieć cały otaczający nas świat, nierzadko potrzebna jest również odpowiednia wiedza historyczna czy socjologiczna. Tej możemy oczywiście szukać w internecie, ale moim zdaniem znacznie lepiej jest sięgnąć po książki. Jeśli na przykład staramy się pojąć aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie to zwyczajnie nie będziemy w stanie tego zrobić bez dokładniejszego zapoznania się z całą historią tego regionu i zrozumienia mentalności jego mieszkańców. Szczerze polecam interesowanie się takimi rzeczami, bowiem dzięki temu całe nasze życie może stać się o wiele ciekawsze.