Moda na disco – polo wraca

W ciągu ostatnich kilku lat możemy zauważyć, że na rynku muzycznym na nowo zaczęła panować moda na muzykę disco – polo, która bardzo szybko zaczęła się rozwijać i możemy się z nią coraz częściej spotkać. Tak naprawdę pojawienie się na naszym rynku muzycznym tego typu muzyki trzeba datować na początek lat 90-tych minionego wieku. Wtedy to właśnie muzyka z prostym tekstem zaczęła masowo pojawiać się w radiach i telewizji, gdzie funkcjonowały nawet specjalne listy przebojów, które odnosiły się wyłącznie do takiej muzyki.

Na przełomie wieków doszło jednak do tego, że muzyka typu disco – polo stała się mniej popularna i szczególnie dla młodych osób stawała się oznaką kiczu. Tym samym zaczęto raczej promować inne gatunki muzyczne i to one zaczęły się mocniej rozwijać. Natomiast disco-polo odeszło nieco w niepamięć. Nie doszło jednak nigdy do tego, że twórcy muzyki disco – polo przestali być aktywni całkowicie. Nieco się ukryli, jednak nadal można się było z nimi spotkać, szczególnie w niektórych miastach, gdzie nadal dość licznie organizowane były specjalne festiwale disco-polo. I tak minęło około 10 lat, w których to disco-polo było nieco w cieniu i dość rzadko mogliśmy się spotkać z taką muzyką. Zupełnie zniknęła ona z radia i telewizji, gdzie była już tylko i wyłącznie oznaką kiczu. Na jej miejsce weszła muzyka taneczna i muzyka pop.

Ostatnie lata to jednak już taki okres, w którym nowi twórcy disco-polo zaczęli nieco zmieniać tą muzykę i doprowadzili do sytuacji, w której poszczególne piosenki znów stały się popularne. Jest kilka takich czynników, które zdecydowały o popularności disco polo i sprawiły, że muzyka mogła się odrodzić. Między innymi pojawienie się specjalnych stacji telewizyjnych, które zaczęły promować tylko i wyłącznie taki styl muzyczny. To był pierwszy bodziec, który doprowadził do sytuacji, w której stare hity discopolo zaczęły się odradzać i mogliśmy się z nimi spotkać.

Kolejny krok to rozwój internetowych platform muzycznych, między innymi you tube, na których to właśnie możemy zobaczyć wszystkie najnowsze kawałki muzyczne. Dodatkowo właśnie te nowe zespoły, które starają się dopiero zaistnieć i tworzą muzykę disco polo próbują właśnie przez takie platformy rozwijać swoją działalność i tam chcą zaistnieć. I te drogi dla tych zespołów okazują się być udane, ponieważ właśnie przez serwis YT większość tych zespołów może się promować i budować swoją popularność. Wystarczy zajrzeć na oficjalne kanały tych najbardziej popularnych zespołów tworzących discopolo i zobaczymy, że ich klipy mają po kilkadziesiąt milionów wejść. To wyraźnie pokazuje skalę popularnością jaką ma obecnie disco polo. Czy rzeczywiście jest tego warte? Ścieżka muzyczna czy treści nie są przepełnione jakąś szczególną inteligencją, dlatego trudno w ten sposób na to patrzeć. Wydaje się raczej, że większość naszych rodaków szuka tutaj muzyki łatwej, lekkiej i przyjemnej, nad którą nie będzie trzeba się jakoś szczególnie zastanawiać. Dlatego takiej muzyki tworzy się obecnie coraz więcej i staje się ona coraz bardziej popularna. Polacy nie są jakoś szczególnie nastawieni na muzykę, która treściowo będzie bardzo wartościowa. Okazuje się bowiem, że wolą słuchać raczej marnych, ale rytmicznych tekstów niż czegoś co będzie miało jakąś wartość w treści.

Właśnie w ten sposób muzyka discopolo powoli budowała na nowo swoją popularność i wydaje się, że ten proces rzeczywiście okazał się udany. Oprócz tego, że powstało bardzo wiele nowych zespołów, które tworzą tego rodzaju muzykę to dodatkowo na nowo odrodziły się już te zespoły, które przez laty były gwiazdami i miały na swoim koncie wiele sprzedanych kaset. Wystarczy tutaj wspomnieć takie zespoły jak Boys czy Classic, które na nowo w ciągu ostatnich kilku lat stały się popularne i zaczęły wprowadzać swoje nowe piosenki do obiegu. Dla nich powrót disco – polo do popularności, był również szansą na to, by ponownie pojawić się na szczycie. U boku nowych gwiazd tej muzyki są również ci, którzy są znani w branży muzycznej już ponad 20 lat.