Uwaga na Barszcz Sosnowskiego

Ostatnie tygodnie to okres, gdy możemy coraz częściej usłyszeć o Barszczu Sosnowskiego. Jeszcze nie tak dawno pewni nikt nie zdawał sobie sprawy z tego, że taka roślina w ogóle istnieje, a co jeszcze ważne, że potencjalnie jest bardzo groźna dla naszego zdrowia a nawet życia. Jednak dziś, gdy już usłyszeliśmy o pierwszej ofierze śmiertelnej tej rośliny musimy się poważnie tym tematem zainteresować, szczególnie, że sami potencjalnie jesteśmy zagrożeni.

Przede wszystkim w ostatnich dniach słyszymy o kolejnych miastach, w których zaczął się pojawiać Barszcz Sosnowskiego. Czym w ogóle jest ta roślina i dlaczego może być tak niebezpieczna dla naszego zdrowia czy życia? Jest to roślina, która swoją genezę ma na dalekim Kaukazie i do Polski została sprowadzona w okresie PRL, gdy została przygotowana jako pasza dla zwierząt i w tym celu była uprawiana. Niskie koszty sprawiały, że w Państwowych Gospodarstwach Rolnych często można było się z nią spotkać. Tym samym to właśnie tereny po starych PGR-ach są miejscem, gdzie obecnie Barszcz Sosnowskiego znów się pojawia. Jest tak silnie zakorzeniony, że sam może się szybko rozprzestrzeniać i tym samym trudno się go pozbyć.

Niebezpieczeństwo ze strony tej rośliny związane jest właśnie z ciepłymi dniami, które obecnie do nas nadeszły. W tym okresie roślina, która kwitnie wydziela toksyczne soki, które są bardzo niebezpieczne dla skóry człowieka. W okresie upalnych dni, nie ma nawet potrzeby bezpośredniego kontaktu z tą rośliną, ponieważ jej soki będą się na skórę przenosić tylko jeśli obok tej rośliny się usiądzie. Niestety w ten sposób nawet jeśli nie dotykamy żadnych roślin możemy być narażeni na niebezpieczeństwo. Co jednak najgorsze dopiero już po kilkunastu minutach okaże się, że stało się nam coś złego, gdy zaczniemy odczuwać skutki kontaktu z tą toksyczną substancją. Niestety powoduje ona straszne poparzenia skóry, które mogą prowadzić do wielu powikłań. Zaczynają się bowiem tworzyć pęcherze, w których zbiera się surowica. Poparzenie jest niezwykle bolesne i strasznie trudne do zwalczenia. Jednocześnie po kontakcie z taką rośliną jak najszybciej trzeba unikać kontaktu ze słońcem ponieważ dalsze wystawienie na nasłonecznienie ręki będzie powodowało jeszcze większe podrażnienie i pogłębi całe poparzenie. Najczęściej właśnie w tym najważniejszym momencie, gdy był kontakt z rośliną i jej substancją o tym jeszcze nie wiemy i nasze ciało nadal wystawione jest na działanie promieni słonecznych. W ten sposób pogłębia się poparzenie i jego skutki mogą być jeszcze większe. Oczywiście każde poparzenie trzeba natychmiastowo skonsultować z lekarzem, by jak najszybciej rozpocząć leczenie. Jak możemy przeczytać na stronie Tominet, oprócz samych poparzeń kontakt z barszczem Sosnowskiego może powodować jeszcze inne problemy zdrowotne. U kobiety, która zmarła ze względu na kontakt z tą rośliną poparzenie objęło jedynie około 5% ciała, i pod tym względem lekarze dali sobie rade z poparzeniem, jednak u kobiety pojawiła się niewydolność krążeniowo – oddechowa i to ona doprowadziła do śmierci, a była ona spowodowana właśnie kontaktem z toksyczną substancją z barszczu Sosnowskiego.

Najważniejsze więc być szczególnie ostrożnym w tym okresie oraz wiedzieć jak taka roślina wygląda, by dało się z nią jakoś walczyć. Jest to roślina, której kwiaty są bardzo podobne do kopru, ale są dużo wyższe. Największe krzewy mogą sięgać nawet kilku metrów. Kończą się cienkimi łodygami, które następnie zakończone są kwiatostanem i to właśnie z tego elementu wydostaje się toksyczna substancja. Poniżej kwiatostanu, tak około połowy jego wysokości pojawiają się bardzo duże zielone liście, na których ta toksyna substancja również może się znajdować. Dlatego trzeba w ogóle unikać tej rośliny, gdy zobaczymy coś podobnego co może być właśnie Barszczem Sosnowskiego trzeba jak najszybciej się oddalić i poinformować odpowiednie służby, które zajmą się usunięciem rośliny. Gdy dopiero po jakimś czasie zorientujemy się, że jesteśmy blisko takiej rośliny warto udać się do lekarza, by sprawdził czy nie pojawiają się jakieś objawy poparzeń. Jednocześnie od razu trzeba unikać kontaktu ze słońcem.

Ogólnie rzecz biorąc niepozorna roślina może się okazać bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia, dlatego musimy być szczególnie ostrożni, jeśli nie chcemy nabawić się problemów ze zdrowiem, które w pewnych przypadkach mogą nawet prowadzić do śmierci.