Twój Doradca Zdrowego Stylu Życia – pukskarol.pl

Witam, mam na imię Karol i tutaj się dowiesz o wszystkim, co dotyczy zdrowego stylu życia – od porad zdrowotnych po recepty. Ten blog powstał po to, by się dzielić moją wiedzą i doradzać tym, którzy tego potrzebują.

Chlamydioza i jej groźne bakterie

Chlamydioza i jej groźne bakterie


Chlamydioza to najbardziej rozpowszechniona choroba weneryczna. Jest ona wywoływana przez zarażenie się bakterią z rodzaju Chlamydia. Chlamydioza jest chorobą bardzo pospolitą, ale uleczalną przy zastosowaniu odpowiedniej kuracji. W niektórych przypadkach nie zastosowanie odpowiednich środków ostrożności i leczenia, chlamydioza może prowadzić do poważnych komplikacji takich jak powikłania w ciąży lub nawet bezpłodność. Jak wiele innych chorób bakteryjnych, chlamydioza może początkowo przebiegać bezobjawowo, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia rozpoznanie istnienia niebezpiecznej bakterii w organizmie zarażonej osoby. Najczęściej na tę chorobę narażone są osoby w wieku od 15 do 25 lat. Chlamydioza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn ze względu na fakt, że mechanizm ochraniający narządy płciowe kobiety w takim wieku nie jest na tyle rozwinięty, aby obronić się przez niebezpiecznymi bakteriami. Do zakażenia dosyć często przy wielokrotnej zmianie partnerów seksualnych. Chlamydiozą zarazić się można zarówno podczas odbywania stosunku waginalnego, oralnego jak i analnego. Jedną z najskuteczniejszych metod obrony przed chorobą jest stosowanie prezerwatyw podczas każdego kontaktu płciowego partnerów.

Chlamydioza, jak wspomniano wyżej, może przebiegać bezobjawowo, lecz w niektórych przypadkach mogą występować objawy takie jak u kobiet – nadmierne upławy z pochwy, pieczenie w trakcie oddawania moczu, bóle podbrzusza, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia cyklu miesiączkowego, w tym nietypowe krwawienia między miesiączkami czy dyspareunia, czyli odczuwanie bólu podczas kontaktu seksualnego, a u mężczyzn – ból cewki moczowej i jąder, pieczenie przy oddawaniu moczu czy nietypowa wydzielina o charakterze ropnym lub śluzowym z cewki moczowej. Ważne, aby specjaliści, jakim w przypadku leczenia infekcji układu płciowego mężczyzn są urolodzy byli w stanie odróżnić chlamydiozę od np nastek.pl. zwyczajnego zapalenia dróg moczowych. W przypadku, gdy dochodzi do rozprzestrzenienia infekcji także na odbytnicę, wystąpić może silny ból oraz krwawienie z odbytu.

Niestety, wykrycie obecności chlamydii oraz rozpoznanie choroby wymaga specjalistycznych badań, które muszą wykonać lekarze specjaliści. Nierozpoznana i nieleczona choroba może skutkować poważnymi powikłaniami, nawet zagrażającymi życiu zarażonej osoby. Skutki uboczne oprócz podstawowych objawów wymienionych powyżej, to między innymi zapalenie dróg rodnych, jak jajniki i jajowody, zaburzenia cyklu i obfite miesiączki, zapalenie około wątrobowe, ciąża pozamaciczna, rak szyjki macicy, u mężczyzn zapalenie najądrzy, także zapalenie płuc, gardła, spojówek czy stawów, oraz u niektórych chorych niepłodność. Chlamydioza jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, może wywoływać niebezpieczne zarówno dla matki jak i noworodka powikłania. Dlatego tak ważne są badania już od początku rozpoznania ciąży. W rozpoznaniu i odróżnieniu choroby od innych infekcji i chorób, szczególnie przy wystąpieniu bólu stawów czy zapalenia płuc, wskazana jest profesjonalna diagnostyka obrazowa. Leczenie polega na natychmiastowym rozpoczęciu odpowiedniej kuracji antybiotykowej.

Rate this post