Twój Doradca Zdrowego Stylu Życia – pukskarol.pl

Witam, mam na imię Karol i tutaj się dowiesz o wszystkim, co dotyczy zdrowego stylu życia – od porad zdrowotnych po recepty. Ten blog powstał po to, by się dzielić moją wiedzą i doradzać tym, którzy tego potrzebują.

Jak leczyć żylaki?

Jak leczyć żylaki?


Łatwiej jest zapobiegać chorobie o nazwie „żylaki” niż ją leczyć. Dlatego celem początkowego zapobiegania stadium choroby jest usprawnienie odpływu krwi z nóg oraz wzmocnienie ścian żył. Działania te wspierane są lekami wzmacniającymi zastawki i ścianę naczynia krwionośnego. Zapobieganie ta opiera się na trzech czynnikach. Pierwszy to stosowanie metod uciskowych, które powodują między innymi zmniejszenie średnicy naczynia żylnego oraz zmniejszają przestrzeń, gdzie może zatrzymywać się płyn. Zalecane jest noszenie specjalnie dobranych rajstop, podkolanówek i pończoch uciskowych o stopniowanym ucisku lub używanie profesjonalnych bandaży. Drugim czynnikiem jest nabranie określonych zachowań podczas pracy, czy też wypoczynku pl.wikipedia.org. Polecane jest, zatem wypoczywanie z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca, zarówno podczas siedzenia, leżenia czy spania. Sposobem trzecim jest farmakoterapia, gdzie doustnie i miejscowo działające preparaty stosuje się w celu poprawy napięcia naczyń żylnych.

Są cztery podstawowe metody leczenia żylaków. Dobre leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby. Pomimo stałego postępu w medycynie, nadal nie znaleziono jedynej, skutecznej metody leczenia żylaków. Chcąc jak najlepiej leczyć żylaki lub ograniczyć ich rozwój, niezbędne jest zastosowanie wszystkich możliwych działań profilaktycznych i terapeutycznych. Wszechstronne leczenie przewlekłej niewydolności żylnej (żylaków) służy zapobieganiu powikłaniom (np. owrzodzeniu żylnemu) i poprawie, jakości życia pacjenta. W leczeniu pierwszym sposobem, w którym należy wymienić jest farmakoterapia. Polecane leki poprawiają napięcie ściany żylnej, a także przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojowi limfatycznemu, gdzie współistnieją w patologii żylnej. Kilka przypadków zmusza do stosowania leków przeciwzakrzepowych journals.viamedica.pl. Inną metodą jest skleroterapia, metoda polegająca na likwidacji żylaków przez śródnaczyniowe wstrzyknięcia chemicznych środków obkurczających (sklerytujących), co ma wywoływać jego zarośnięcie (zaklejenie).

Owa metoda zaczyna mieć zastosowanie również w leczeniu zaawansowanych stadiów choroby żylakowej. Coraz częściej sięga się po nią, jako uzupełnienie metody operacyjnej, jak również we wczesnych przypadkach, jako metodę całkowicie zastępującą leczenie operacyjne. Ostatnim sposobem jest usunięcie operacyjnie zmienionych żylakowato naczyń oraz podwiązanie niewydolnych perforatorów (to żyły biegnące w głąb podudzia do mięśni). Metoda ta dla chorego jest oczywiście bez zbędnych powikłań i ryzyka.

Rate this post