Twój Doradca Zdrowego Stylu Życia – pukskarol.pl

Witam, mam na imię Karol i tutaj się dowiesz o wszystkim, co dotyczy zdrowego stylu życia – od porad zdrowotnych po recepty. Ten blog powstał po to, by się dzielić moją wiedzą i doradzać tym, którzy tego potrzebują.

Powikłania żylaków

Powikłania żylaków


Wbrew obiegowym opiniom, że żylaki są zwykłym defektem kosmetycznym, w praktyce jest całkiem inaczej. Otóż dotyczą one znacznej części społeczeństwa, a nieleczone prowadzą do bardzo poważnych i niebezpiecznych powikłań. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że najpoważniejszym z powikłań jest śmierć!

Żylaki powstają wówczas, gdy krążenie żylne w kończynach dolnych jest zaburzone, a zastawki uszkodzone. W takich sytuacjach wzrasta ciśnienie w naczyniach żylnych, a krew nie ma swobodnego przepływu – nie trafia do serca – najzwyczajniej się cofa. Nieleczona choroba prowadzi do trwałego niedotlenienia, które objawia się wypukłościami na skórze, a nawet trudno gojącymi się ranami (owrzodzeniami). Leczenie owrzodzeń zwykle rozpoczyna się od wykonania serii badań diagnostycznych, a kolejno prowadzone są działania mające na celu zlikwidowanie powstałego obrzęku.

Nieleczone żylaki mogą powodować niebezpieczne zatory. Wyróżniamy dwa rodzaje zatorów:

  • 1. Zator, który blokuje tętnice płucną
  • 2. Zator wsteczny

Pierwszy z powikłań, zator blokujący tętnice płucną jest niezwykle groźny dla życia człowieka, bowiem jeżeli jest nieleczony może doprowadzić do śmierci. Drugi, nie mniej poważny, powoduje na przykład niedowład kończyn dolnych http://ptf.org.pl/files/Raport_koncowy_HASCO.pdf. Innymi powikłaniami są owrzodzenia, wszelakie wypryski, obrzęk skóry, oraz zakrzepica żył i zakrzepy żylaków. W razie ich wystąpienia zazwyczaj niezbędne jest jak najszybsze wykonanie zabiegu operacyjnego. Towarzyszy im przeszywając ból, a wykonany zabieg nie gwarantuje całkowitego wyleczenia, bowiem żylaki lubią nawracać.

POWIKŁANIA POZABIEGOWE

Przeprowadzony zabieg operacyjny nie gwarantuje sukcesu i pozbycia się żylaków raz na zawsze. Ponadto istnieje spore prawdopodobieństwo wystąpienia szeregu powikłań pozabiegowych https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46087/32877. Pierwsze z nich to przede wszystkim nawroty choroby i zakażenia ran pooperacyjnych. Możemy jednak na nie wpłynąć poprzez stosowanie odpowiedniej diety, redukcje masy ciała, zaprzestanie picia alkoholu i palenia tytoniu, a w przypadku chorych na cukrzyce, kontrolowanie poziomu glukozy w surowicy krwi. Innymi powikłaniami pooperacyjnymi są krwiaki oraz częściowe i zwykle przemijające zaburzenia czucia. Ostatnimi czasy do „łask” wraca zakażenie gronkowcem, którego pacjent nabawia się najczęściej na sali operacyjnej, a którego leczenie jest niezwykle żmudne, długotrwałe i wycieńczające organizm.

Rate this post