Twój Doradca Zdrowego Stylu Życia – pukskarol.pl

Witam, mam na imię Karol i tutaj się dowiesz o wszystkim, co dotyczy zdrowego stylu życia – od porad zdrowotnych po recepty. Ten blog powstał po to, by się dzielić moją wiedzą i doradzać tym, którzy tego potrzebują.

Zapalenie mięśnia sercowego

Zapalenie mięśnia sercowego


Zapalenie mięśnia sercowego może być groźną chorobą, ponieważ w początkowej fazie przebiega niekiedy bezobjawowo, po czym zostaje późno wykryta i niestety zdąży poczynić szkody w naszym organizmie. Może powodować niekiedy gwałtowną i szybką śmierć. Powinniśmy zatem przeprowadzić analizy lekarskie by jak najszybciej rozpoznać chorobę i w porę zacząć leczenie.

Na czym polega zapalenie mięśnia sercowego? Jest to proces, który obejmuje komórki mięśnia sercowego, połączone z nim naczynia, takie jak tętnice, żyły, osierdzie, wsierdzie. Jest to zwykle proces, do jakiego dochodzi w wyniku nieleczonej infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Mogą powodować one wiele objawów i dolegliwości. Zakłada się, że zapalenie jest dość często występującą chorobą, choć nie ma dokładnych statystyk na ten temat, nie mniej jednak zachorowalność wzrasta w zależności od sezonu, głównie na wiosnę lub jesień https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewydolno%C5%9B%C4%87_serca.

Jakie są przyczyny powstawania zapalenia w mięśniu sercowym?

Zwykle jest to wynik niewykrytej wcześniej infekcji bakteryjnej lub wirusa, które mogą powodować powstawanie grzybów, osadzenie się pasożytów. Mogą także powstać w wyniku nagromadzenia się toksyn, które powstają poprzez leki i alkohol. Na zapalenie mięśnia sercowego często chorują osoby o obniżonej odporności, przyjmujące dużo leków a także alergicy, którzy oprócz tego, że nieustannie przyjmują leki, to także z tytułu choroby mają osłabione serce. Zapalenie może powstać także w wyniku autoagresji, czyli kiedy serce samo wywołuje schorzenie lub na skutek porażenia prądem, odrzutu przeszczepu, promieniowania lub wysokiej gorączki. W zależności od przyczyny choroba może mieć różną postać.

Jak rozpoznać objawy tejże choroby? Zależy to od stopnia nasilenia choroby, jednak główne objawy to:
– ostry ból w klatce piersiowej
– uczucie kołatania serca
– gorączka
– obrzęki, duszności (może to być spowodowane zastoinową niewydolnością serca)
– może się pojawić gorączka, ból głowy, osłabienie, nudności i wymioty

Trzeba przyznać, że wszystkie objawy mogą pasować do innych chorób, jednak wcale nie oznacza to, że powinniśmy je ignorować. Jeżeli odczujemy jakikolwiek z nich należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala, bądź przychodni. Koniecznie musi nas zbadać lekarz, a najlepiej kardiolog! Jeśli w porę nie rozpoznamy tej choroby może dojść do zaburzenia rytmu serca, tętniaków, guzów, zatorów obwodowych, niewydolności serca, a w najgorszym z możliwych wypadków, do śmierci.

Rozpoznanie tego typu choroby wymaga wyspecjalizowanej diagnostyki. Wykonywanych jest bardzo dużo badań i testów, by wykluczyć wszelkie inne schorzenia i móc dojść do tego konkretnego. Niekiedy potrzebna jest koronarografia lub, nowa metoda, diagnostyka obrazowa mięśnia sercowego za pomocą rezonansu magnetycznego, lub nawet biopsję mięśnia. Leczenie zapalenia mięśnia sercowego wymaga niekiedy hospitalizacji. Należy także ograniczyć swoją aktywność fizyczną, a powrót do niej po leczeniu może zająć długie miesiące. Do tego przez cały czas należy przyjmować leki, antybiotyki. W wypadku infekcji wirusowej prowadzi się leczenie objawowe. Jeżeli leczenie nie przynosi pożądanych rezultatów i w wypadku, gdy dojdzie do niewydolności potrzebny może się okazać przeszczep serca.

Rate this post